Medycyna estetyczna- dla kogo?

Listopad 21, 2019

Nadal często zdarza się, że pacjenci nie wiedzą czym jest pojęcie medycyny estetycznej i co tak naprawdę się za nim kryje. Nie rzadko zdarza się, że mylone jest z chirurgią plastyczną i zaawansowanymi zabiegami. Chcielibyśmy rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości i obalić mity związane z medycyną estetyczną.

Medycyna estetyczna to dział medycyny zajmujący się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez działania zapobiegawcze polegające na profilaktykę starzenia się skóry. Obejmuje procedury, których wykonywanie jest dopuszczalne wyłącznie przez lekarzy posiadających prawo do wykonywania zawodu. Procedury te to nieinwazyjne lub w niewielkim stopniu inwazyjne zabiegi oraz ordynacja leków.

Z praktycznego punktu widzenia podczas pierwszej wizyty u lekarza medycyny estetycznej, możecie spodziewać się konsultacji polegającej na wywiadzie lekarskim, ocenie stanu Waszej skóry, indywidualnym doborze terapii/ zabiegów, które wspomogą Wasz wygląd.

Zabiegi, jakie wykonuje lekarz medycyny estetycznej to często szerokie portfolio różnego rodzaju procedur. Poniżej krótkie opisy kilku najczęściej spotykanych zabiegów medycyny estetycznej.

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na podaniu produktu (najczęściej witamin, aminokwasów, kolagenu, kwasu hialuronowego) w głąb skóry za pomocą iniekcji. Zabieg świetnie stymuluje skórę, poprawia jej jędrność i elastyczność oraz doskonale nawilża.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego to produkty o dużej gęstości, które wykorzystywane są w celu uzupełnienia ubytków tkankowych, wypełnienia zmarszczek oraz np. powiększenia ust. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze, jednak z upływem lat jest go coraz mniej. Odpowiedni sposób podania wypełniacza może usunąć zmarszczki, np. bruzdy nosowo- wargowe, tzw. zmarszczki palacza czy linie marionetki. Wypełniacze stosuje się także w celu modelowania owalu twarzy, czyli wolumetrii.

Botoks używany jest w celu eliminacji zmarszczek mimicznych. Często duża ekspresja, twarzy przyczynia się do powstawania zmarszczek już w młodym wieku. Na twarzy wyraźnie zarysowane są zmarszczki na czole, między brwiami lub tzw. kurze łapki wokół oczu. Zabieg polegający na podaniu minimalnych ilości toksyny botulinowej, hamuje przewodnictwo między synapsami odpowiadającymi za poruszanie danym mięśniem, a tym samym niweluje zmarszczkę.

W gabinetach medycyny estetycznej na dużą skalę wykorzystywane są lasery: CO₂, frakcyjne, IPL. Za ich pomocą można usunąć znamiona, leczyć trądzik i rumień, zamykać naczynia krwionośne, usuwać blizny potrądzikowe.

Ponadto znaleźć tu można zabiegi antycellulitowe, lipolizę, czyli redukcję tkanki tłuszczowej oraz zabiegi usuwające rozstępy.

Różnorodność zabiegów jest bardzo szeroka. Dlatego też do lekarza medycyny estetycznej zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami. Wobec tego można śmiało stwierdzić, że medycyna estetyczna jest dla wielu osób zauważających u siebie różnego rodzaju problemy związane z wyglądem: trądzik, utrata elastyczności skóry, zmarszczki, rozstępy, cellulit itp. Lekarz podczas wywiadu z pacjentem opracowuje plan leczenia, który da najlepsze rezultaty.